Riepu apzīmējumi

       padanga                                

 1. Riepas platums. Riepas platums milimetros, no viena sāna līdz otram. Šī riepa ir 165 mm plata.
 2. Riepas augstuma koeficients. Riepas augstuma koeficients – augstuma platuma attiecība. Riepas apzīmējums „65” nozīmē, ka riepas augstums sastāda 65% no riepas platuma.
 3. Riepas diametrs. Diska augstums collas no malas līdz otrai. Šīs riepas diametrs ir 13 collas.
 4. Kravnesības indekss. Norāda maksimālo svaru, ko iztur riepa ar pareizu gaisa spiedienu.
 5. Ātruma koeficients. Norāda maksimālo konkrēto riepu darba ātrumu. Piemēram, T - līdz 190km/h.
 6. Riepas uzbūve. Sniedz informāciju par uzbūvi. “R” apzīmē radiālo riepu, kas savukārt nozīmē, ka riepas karkasu veido kordu armatūra. Šie kordi ir auduma slāņi, kas veido riepas karkasu un stiepjas radiāli no apmales līdz apmalei. “B” apzīmē diagonālo riepu, kas savukārt nozīmē, ka riepas karkasu veidojošie korda slāņi novietoti diagonāli no aploces malas pret otru aploces malu un konstrukcijas stiprības nolūkos ir šķērsām viens pret otru.
 7. XL un RF – pastiprināta riepa, kas paredzēta lielākām slodzēm.
 8. Ražotāja valsts. Norāda, kurā valstī ražota riepa. Šī produkta izcelsmes valsts ir Lielbritānija.
 9. UTQG (Uniform Tire Quality Grading). UTQG – nozīmē vienotu ASV Transporta departamenta (DOT) izstrādātu riepas kvalitātes vērtējuma sistēmu. ASV federālās struktūras nosaka ražotājiem izvērtēt pasažieru automašīnu riepas pēc trim nosacījumiem: protektora nodiluma, vilces un temperatūras izturības. Protektora nodilums - šis novērtējums mēra riepas nodiluma koeficientu, kad tā tiek pārbaudīta kontrolētos apstākļos. Par standarta rādītāju tiek noteikta atzīme 100. Riepai ar atzīmi 200 nobraukums būs tieši divas reizes lielāks nekā tai, kurai atzīme ir 100. Vairāk par 100 — teicami, 100 — labi, mazāk par 100 — vāji. Piezīme: protektora nodiluma novērtējums ir derīgs tikai salīdzinājumam ar ražotāja izstrādājumu līniju. Tas nav izmantojams salīdzināšanai ar citiem ražotājiem. Vilktspējas novērtējumi parāda riepas spēju apstāties uz slapja ceļa seguma. Novērtējums balstās uz rezultātiem, bremzējot uz slapja ceļa seguma taisnā virzienā. Tas nenorāda spēju braukt līkumos. A — teicami, B — labi, C — vidēji. Temperatūras novērtējums parāda riepas noturību pret siltuma rašanos. A — teicami, B — labi, C — vidēji. Piezīme: tiesību akti nosaka, ka visām riepām jāatbilst novērtējuma “C” minimālajām prasībām.
 10. DOT – nozīmē riepas atbilstību visiem noteiktajiem standartiem, ko izdevis ASV Transporta departaments (Department of Transportation).
 11. Riepas protektora nodiluma indikators. Ja riepas protektors ir nodilis līdz šim indikatoram, šī riepa ir jānomaina.
 12. Ražotāja kods: rūpnīca; riepas izmēri.
 13. Izgatavošanas datums (nedēļa/gads). Šīs riepas izgatavošanas datums ir 1993. gads 34. nedēļa, jo ir uzraksts 343. Ja riepa ir izgatavota pēc 2000. gada, tad gads būs apzīmēts ar diviem simboliem. Piemēram, 3403 = 2003. gada 34. nedēļa.
 14. Papildus apzīmējums. Šajā gadījumā M&S. To pašu nozīmē (Mud+Snow – dubļi+sniegs) simboli M+S vai MS. Riepas ar apzīmējumu M&S ir ar paaugstinātas caurgaitas īpašībām, bet nekādā gadījumā nav vissezona riepas. Universālās riepas tiek marķētas ar uzrakstu „AW” (Any weather – jebkāds laiks) vai ar uzrakstu „AS” (All seasons – visas sezonas). Simbolu vietā var būt zīmējumi. Saule – vasaras riepas, lietussargs – vasaras lietus riepas, sniegs – ziemas riepas.
 15. „ECE” apzīmējums ir apzīmēts vienkārši ar „E” burtu uz riepas, kas nozīmē, ka izstrādājums atbilst ECE- R30 Eiropas normai.
 16. Bezkameru riepas apzīmējums.
 17. Papildus informācija par riepas konstrukciju (cik slāņi tērauda korda vai neilona veido riepas karkasu)
 18. Marka vai preču zīme.
 19. Nosauksums, produkta modelis.
 20. Maksimāli pieļaujama slodze un gaisa spiediens.

Lasīt vairāk

Spiediens riepās
Pareizs spiediens riepās pagarinās riepu ekspluatācijas mūžu un uzlabos auto vadāmību. Uzziniet, kā uzturēt pareizu spiedienu riepās.
Kā uzzināt riepu izmērus?
Ātrākais veids kā uzzināt pareizus riepu izmērus. Kāpēc ir svarīgi uzstādīt ar auto ražotāju ietektos riepu izmērus.
Riepu pārbaude
Riepu stāvoklis var norādīt uz dažādām problēmām. Lietas, kurām vajag pievērst uzmanību lai pārbaudītu sava auto riepas.